Pomimo sankcji i zbliżającego się zakazu importu, w ciągu pierwszych stu dni konfliktu na Ukrainie Rosja sprzedała paliwa kopalne o wartości prawie 100 miliardów dolarów Jakie paliwo sprzedaje Rosja i kto je kupuje?
Analitycy z Visual Capitalist zmapowali największych importerów rosyjskiego paliwa w pierwszych stu dniach konfliktu, korzystając z danych Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA).
Przyciągnięty: rosyjskie czarne złoto
W ciągu ostatnich kilku lat światowy rynek energii doświadczył kilku cyklicznych wstrząsów.
Podczas pandemii firmy mniej inwestowały w wydobycie ropy i gazu oraz produkowały mniej. Podaż na rynku spadła, a popyt zaczął rosnąć w tym czasie, ponieważ aktywność gospodarcza ustabilizowała się, nadeszła mroźna zima i ludzie zaczęli zużywać więcej energii. W konsekwencji popyt na paliwa kopalne rósł jeszcze przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, który pogłębił szok rynkowy.
Rosja jest trzecim co do wielkości producentem i drugim eksporterem ropy naftowej na świecie. W ciągu stu dni konfliktu ropa stała się najcenniejszym towarem eksportowym Rosji, przynosząc prawie połowę wszystkich dochodów z eksportu.
Ropa jest dostarczana do odbiorców tankowcami, ale gaz do Europy przesyłany jest rurociągami. Kraj zaspokaja potrzeby UE w 41%, a niektóre kraje są uzależnione od rosyjskiego gazu w prawie 100%. Łącznie Rosja wyeksportowała gazociągami o wartości 25 mld USD, z czego 85% trafiło do UE.