Ropa odnotowuje głębokie tygodniowe straty w związku z rosnącymi obawami o popyt. Dane z USA pokazały słabszą konsumpcję benzyny, wyższe zapasy ropy. Ivia przywróciła produkcję i eksport, aby złagodzić napięcia na rynku
Ropa odnotowała paskudne tygodniowe straty w związku z rosnącymi dowodami na to, że globalne spowolnienie gospodarcze napędza spadek popytu, a ceny spadają do najniższych poziomów od sześciu miesięcy, ponieważ kluczowe rozpiętości czasowe się zawężają.
Cena ropy naftowej West Texas Intermediate w Azji przekroczyła 89 USD za baryłkę, przy czym w tym tygodniu ropę referencyjną USA spadła o ponad 9%. Oficjalne dane pokazały, że konsumpcja benzyny w USA spadła, podczas gdy zapasy ropy naftowej wzrosły. Spadek nastąpił nawet po tym, jak Arabia Saudyjska podniosła ceny, a OPEC+ ostrzegł przed niedoborem mocy produkcyjnych.
Podczas gdy rynki ropy naftowej pozostają w zacofaniu, co jest zwyżkowym wzorcem cen, powszechnie obserwowane różnice gwałtownie się zmniejszyły, sygnalizując łagodzenie krótkoterminowego niedoboru podaży. Najbliższy spread Brenta – różnica między dwoma najbliższymi kontraktami – wynosił 1,62 USD za baryłkę w porównaniu z ponad 6 USD tydzień temu.
W ceny uderzyły obawy o globalne spowolnienie gospodarcze i słabnący popyt
Po gwałtownym wzroście w pierwszych pięciu miesiącach roku, zwyżka naftowa uległa odwróceniu, a straty nasiliły się w tym miesiącu po spadku w czerwcu i lipcu. Wyprzedaż, która zniweczyła zyski z konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, złagodzi presję inflacyjną w światowej gospodarce, która skłoniła banki centralne, w tym Rezerwę Federalną, do podniesienia stóp procentowych.
„Rynek wciąż zmaga się z pogarszającym się obrazem popytu w USA, z presją na znaczne zmniejszenie zdolności rafineryjnych” – powiedział Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management.
WTI z dostawą we wrześniu wzrósł o 0,9% do 89,29 USD za baryłkę na giełdzie New York Mercantile Exchange o 7:36 w Singapurze. Cena ropy Brent z dostawą w październiku wzrosła o 0,7% do 94,78 USD za baryłkę na giełdzie ICE Futures Europe.
Przejście do znacznie zaostrzonej polityki pieniężnej wzbudziło obawy inwestorów, że globalny wzrost gospodarczy spowolni, zagrażając perspektywom energetycznym. Bank Anglii ostrzegł, że Wielka Brytania czeka ponad rok recesji, ponieważ podniosła koszty pożyczek, podczas gdy w USA korowód mówców o Rezerwie Federalnej obiecał kontynuować agresywną walkę z inflacją.